Sasniegt solījumu: universāla piekļuve paliatīvajai aprūpe

Lai arī 2025. gadā Starptautiskās paliatīvās aprūpes un hospisa dienai atvēlēts 11. oktobris, Latvijā to atklāsim jau 9. oktobrī plkst. 13:00 ar attālinātu diskusiju, kurā iesaistīties ne tikai profesionāļi, bet arī pacienti un pacientu tuvinieki. Šī gada tēma “Sasniegt solījumu: universāla piekļuve paliatīvajai aprūpe”ietver aicinājumu pasaulei pārvērst solījumus un teoriju par pieejamu paliatīvo aprūpi visiem. Kāpēc Eiropas Paliatīvās aprūpes asociācija ir izvirzījusi šādu tematu? Tam par pamatu ir vairāki iemesli.
Jaunākie pētījumi liecina, ka vairāk nekā 73 miljoni cilvēku katru gadu visā pasaulē nepieciešama paliatīvā aprūpe.
Pašlaik pasaulē ir apmēram 32 400 paliatīvās aprūpes pakalpojumu nodrošināšanas vietas, 2017. gadā tādu bija tikai ap 25 000. Tomēr no globālās nepieciešamības tiek apmierināti tikai 14% un pakalpojumu pieejamība pārsvarā koncentrējas bagātākajās valstīs.
Pasaulē izstrādātas vairākas stratēģijas, kas nepieciešamas, lai sasniegtu universālu piekļuvi paliatīvajai aprūpei, tostarp:
• paliatīvās aprūpes iekļaušana mācību programmās;
• nodrošināšana, ka būtiski medikamenti ir iekļauti valstu nacionālajos zāļu sarakstos;
• paliatīvās aprūpes kā specializētas disciplīnas atzīšana augstākajā izglītībā;
• atbalsts kopienu virzītiem risinājumiem un mājas aprūpei kā daļai no primārās veselības aprūpes;
• palielināts valsts finansējums paliatīvajai aprūpei.
Lai šie mērķi varētu īstenoties, nepieciešama līderība visos līmeņos un aktīva iesaiste no paliatīvās aprūpes, veselības un psihosociālās aprūpes profesionāļiem.

 

Diskusijai aicināts pievienoties ikviens!

Informācija par diskusijas norisi:

Kad? 9.10.2025.
Cikos? 13:00-14:30
Kur? https://us02web.zoom.us/j/7642988195…
Valoda: LV
Kas piedalīsies? Pacienti, pacientu tuvinieki, PA darbinieki
Diskusiju moderē: Arta Lāce

Vairāk informācijas par Starptautisko paliatīvās aprūpes un hospisa dienu 2025′: https://eapcnet.wordpress.com/2025/09/26/achieving-the-promise-universal-access-to-palliative-care-world-hospice-and-palliative-care-day-2025/